Tanıtım

BCAA Takviyesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

BCAA Takviyesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Gıda takviyeleri sporlar uğraşan, kilo vermeye çalışan, egzersiz yapan ve kas yoğunluğunu arttırmaya çalışan kişiler tarafından kullanılan ya da en azından merak edilen ürünlerden biridir. Bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler genellikle gıda takviyelerinin hızlı bir şekilde kas yoğunluğunu arttırmak amacıyla özel olarak üretildiğini düşünürler. Gıda takviyelerinin hiçbiri ne size hızla kas yaptırır ne de hızla kilo verdirir. Gıda takviyeleri egzersiz yapan, doğru diyeti uygulayan kişilere destek olma amacıyla üretilmiş ürünlerdir.

Destek gıdalardan yararlanmak için öncelikle düzenli olarak spor yapmalı ve beslenmenize gereken önemi göstermelisiniz. Arada bir yapılan egzersizlerle veya sağlıksız beslenmeyle birlikte alınacak destek ürünler size yarardan çok zarar getirecektir. Gıda Takviyesi olarak kullanılan ve hakkında pek çok soru sorulan ürünlerden biri de BCAA takviyesidir. Bu takviye gıda türü dünyada ve ülkemizde oldukça popülerdir. Sportif faaliyetlerde bulunan kişilerin tercihi olan BCAA takviyesiyle ilgili merak edilen konulara açıklık getirerek aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışalım.

BCAA Takviyesi Nedir?

BCAA gıda takviyesi peynir altı suyundan elde edilen bir üründür. Birçok gıda takviyesi gibi, BCAA ürününün de temeli proteindir. BCAA, “dallara bölünmüş aminoasit zinciri” demektir. Proteinleri oluşturan yapıtaşlarına aminoasit adı verilir. Aminoasitlerin birçok türü vardır. BCAA olarak ifade edilen ve orijinal adı “Branched Chain Amino Acid” olan bu ürün, toplamda 3 aminoasit yapıtaşının bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır.

  • Valin aminoasidi
  • Lösin aminoasidi
  • İzolösin aminoasidi

Peki, bu aminoasitlerin özelliği nedir? Bu tür aminoasitleri vücut kendi başına üretmemektedir. Bunun için dışarıdan alınması gerekir. BCAA farklı yollarla alınacak bu aminoasitleri daha kolay ve yoğun bir şekilde almak için üretilmektedir. Bununla beraber, BCAA takviyesindeki aminoasitler kaslar tarafından kolayca emilebilmektedir. Bu da sporla uğraşanlar için oldukça pratik bir yöntem olmaktadır.

BCAA Takviyesinin Yararları Nelerdir?

BCAA takviyesinin tercih edilmesinde etkili olan bazı avantajlar söz konusudur. Yine de bilinçsiz tüketimden uzak durmanız ve konusunda uzman kişilerden görüş almanız gerekir. BCAA takviyesinin faydalarına gelirsek:

  • BCAA yeni kas yapılarının ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Spor ve egzersiz esnasında harcanan enerji arttırılır ve çalışma sonunda yeni kasların ortaya çıkma olasılığı artar. BCAA protein sentezine yardımcı özellikler taşımaktadır.
  • BCAA yeni kas dokuları meydana getirirken mevcut kas dokularının yıkımını mümkün olduğunca azaltmayı sağlar.
  • BCAA spor ve egzersiz yapan kişilerin daha uzun süre çalışmalarına olanak verir. Enerji sağlama özelliği olan BCAA takviyesi, halsizlik ve yorgunluğa karşı olumlu katkıda bulunur.
  • Yukarıda bahsettiğimiz üzere, BCAA spor ve egzersiz esnasında gerekli enerjiyi sağlarken, spor sonrasında kişinin daha az yorgunluk hissetmesini ve daha az ağrı yaşamasını sağlar.
  • BCAA uzun soluklu spor çalışmaları için ideal bir üründür. BCAA kişinin kas dayanıklılığını arttırırken, aynı zamanda ihtiyaç duyduğu gücün önemli bir bölümünü karşılar.

BCAA Kullanımı

BCAA ürününü bilinçsiz tüketmemeli ve uzmanınızdan görüş almalısınız. Genel olarak BCAA takviyesinden alınması gereken miktarın yarısı çalışmadan önce ve diğer yarısı çalışmadan sonra alınır. Bu konuda kullanıcıların tek şikayeti tadının diğer besin destekleri gibi lezzetli olmamasıdır. Bu konuda sporcular genellikle protein tozu ile karıştırarak tüketiyor veya karpuz aroması bulunan ve tadı lezzetli olan scivation xtend bcaa tercih ediyorlar. Ölçüsünde kullanıldığında genelde yan etkisi olan bir ürün değildir. Ancak mevcut sağlık sorunlarınız varsa bu tür ürünleri kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız. BCAA ürünlerini hap ya da toz şeklinde piyasada bulabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

1 thought on “BCAA Takviyesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker