Genel

Blogger mi WordPress mi?

wordpress mi blogger mi

Bir internet sitesi kurarak ileriye dönük bir çalışma yapmak isteyenler öncelikle WordPress ve Blogger arasından bir seçim yapmalılar. Birçok panel olmasına rağmen dünya üzerinde en çok kullanılan site tabanları WordPress ve Blogger olarak biliniyor. WordPress bağımsız bir geliştirici olduğundan siteler üzerinde istediğiniz kadar değişiklik yapabiliyor, dilediğiniz eklentiyi panelinize ekleyebiliyorsunuz. Blogger ise basit kullanımı, ücretsiz hosting desteği ile kullanıldığı için tercih ediliyor. Fakat Blogger ve WordPress arasında temel farklar bulunuyor, projenizin büyüklüğüne göre bir seçim yapmadan WordPress ve Blogger arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor.

WordPress ve Blogger Arasındaki Farklar

  • WordPress geliştirilebilirliği en uygun olan platformdur, dilerseniz en baştan yapacağınız bir kodlama ile daha önce görülmemiş bir site teması ortaya çıkarabilirsiniz. Blogger’da ise hazır temalar bulunuyor, kod bilgisi olmadan, css bilmeden Blogger teması yapmanız mümkün değil, sadece genişlik, arka plan, yazı tipi gibi basit ayrıntıları değiştirebiliyorsunuz.
  • Blogger daha çok sıradan siteler ya da kişisel bloglar için tercih ediliyor, çünkü Blogger çok fazla ziyaretçi taşıma kapasitesine sahip değil. WordPress bir siteyi Reseller hosting alıp hızlandırabilirken Blogger tabanlı web sitenize aynı işlemi uygulayamıyorsunuz. Özellikle içeriklerin arttığı dönemde siteye girişte sorunlar başlıyor.
  • Kullanım açısından Blogger WordPress paneline göre çok daha basit, WordPress tabanlı sitenize içerik eklediğinizde birkaç farklı yerden ayar yapmanız gerekiyor, oysa Blogger’da girdiğiniz içeriğin anahtar kelimelerini belirlemekten başka bir iş yapmanız gerekmiyor.
  • Blogger başlarda seo bakımından WordPress tabanlı sitelere nazaran daha hızlı yükseliyor, bunu Blogger’ın Google tarafından geliştirilmesine bağlayabiliriz. Fakat bir dönem sonra Blogger sizlere çeşitli kısıtlamalar getiriyor, örneğin 3000 anahtar kelimeden daha fazlasını bir Blogger’da kullanamıyorsunuz. Bunun yanı sıra seo eklentileri Blogger tabanıyla tam olarak uyumlu çalışmıyor. Oysa WordPress sisteminde birden fazla seo eklentisi bulunuyor, bu eklentilerle yazıların odak kelimesine kadar belirleyebiliyorsunuz.
  • Blogger tabanlı olan sitenize içerik girdiğinizde sistem size Seo bakımından bir puan vermez, yani sizi uyarmaz. WordPress’e içerik girildiğinde yazının Seo puanı sizlerle paylaşılır, böylece yaptığınız yanlışı düzeltmenize olanak sağlanır.
Etiketler

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Blogger mi WordPress mi?”

  1. Blog veya kişisel site kurulacaksa bence kesinlikle blogger kurulmalı ancak başka türlü websiteler kurulacaksa (örneğin moda sitesi) kesinlikle wordpress. Seo hakkında pek bilginiz yoksa blogspota geçilebilir. Çünkü gözlemlerime göre biraz daha hızlı yükselebiliyorlar. Ancak seo yapmasını bilenler için iç seo açısından wordpress kesinlikle daha elverişli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker