Tanıtım

Cam Elyaf

Cam elyaf günümüzde termoset ve termoplastik matrislere takviye uygulamalarının neredeyse %90’ında kullanılmaktadır ve endüstriyel açıdan üretilebilecek uzay araçları, denizaltı vb. birçok ürün vardır. Cam fiberlerin en eski ve hala en çok kullanılan şekli E camıdır. Diğer fiber çeşitleri de daha farklı özellikler istenildiğinde, örneğin S camı gibi özellikle yüksek mukavemete ihtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılabilir.

Fiber takviyeli malzemeler genel olarak takviyesiz hallerine göre daha mukavemetli bir yapıya sahip olurlar. Cam elyaf oranı arttıkça malzemenin mukavemetinde de artış görülür.

Normal cam elyaflar çeliğe göre 3 kat daha mukavemetli ve çeliğin ağırlığına göre daha tok bir davranış sergilerler. Özellikle bu özelliğinden dolayı inşaat sektöründe prekast elyafı olarakta kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe alkali dayanımından dolayı, Alkali Dayanımlı Cam Elyaf tercih edilmektedir. Genelde dokuma olmayan cam fiber kullanılarak üretilen el yatırması ürünleri, dokuma fiberlerden üretilen ürünlere göre %40 – 50 daha az mukavemete sahiptirler. Fakat bazı yapılarda özel olarak uygun şekilde dizilen fiberlerle üretilen kompozitler, dokuma kullanılarak üretilen kompozitlere yakın hatta bazen daha iyi özellikler gösterirler.

Takviyeli plastikler, genel olarak laminat yapımında birkaç katman halinde uygulanırlar. Bu uygulamada son ürünün özelliklerini etkileyecek birçok önemli parametre vardır. Bunlardan birkaç tanesi uygulanan katman (keçe) sayısı, matris tipi, fiber/matris oranı, fiber tipi ve fiberlerin yönlenmesidir.

Sadece filamentlerin veya fiberlerin mühendislikte kullanım alanları sınırlıdır. Bunları bir yapı veya mekanizmada tutacak bir destek gerekir. Bu durumda fiberlerin içine gömülüp yerleşebilecekleri, devamlı, fiberleri hep aynı şekilde ve sabit tutabilecek, fiberlerin eğilip kopmalarını engelleyecek ve fiberler arasında kuvvet transferini sağlayabilecek polimer matris kullanılır. Matris çoğu zaman fiberlerden daha zayıf, daha düşük elastik modülüse ve daha düşük yoğunluğa sahip olur. Fiberler olmadan yüksek gerilmelere dayanamaz.

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker