Tanıtım

Estağfirullah Ne Demektir?

Estağfirullah hangi anlama geliyor, hiç merak ettiniz mi? Estağfirullah ne demek şeklinde soru soranların merak ettiği bu konuyu etraflıca sizlere aktarmaya çalışacağız. Estağfirullah, Cenab-ı Hak’tan hata ve kusurlarının bağışlanmasını isteme noktasında kullanılan çok kıymetli bir duadır. Kaldı ki estağfirullah Allah’ın mağfiretine sığınma veya bağışlanmasını isteme şeklinde kullanılan kıymetli bir sözdür.
Türk Dil Kurumu Arapça yazımı Estağfirullah olan bu sözü Estağfurullah olarak kayıtları arasına almıştır. Yani Türkçe imla kılavuzunda bu kelime Estağfurullah olarak geçmektedir. TDK estağfirullah için; “İncelik ve alçak gönüllülük göstermek üzere teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin söylediği söz” olarak tanım geçmiştir. Estağfirullah ile Rab Teala’dan bağışlanma istenir. Fakat Türk Dil Kurumu’nun tanımlaması ile gündelik hayatta incelik ve alçak gönüllülük göstermek üzere kullanıldığını da sıkça görmekteyiz. Esas olan şu ki; Estağfirullah ancak Allah’tan bağışlanma istendiğinde söylenen bir sözdür.
Estağfirullah ile istiğfar arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Zira istiğfar, Allah’tan günah ve kusurlarının bağışlanmasını isteme ve O’ndan mağfiret dileme amacıyla yapılan duadır. İstiğfar dualarının en değerli ve en üstünü Seyyidü’l-İstiğfar duasıdır. Seyyidül İstiğfar duasını bize Peygamber Efendimiz (s.a.v.) öğretmektedir. İstiğfar duası ile en değerli istiğfar olan Seyyidül İstiğfar duasını www.estagfurullah.com adresinden öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için ilgili adrese bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir