SEO

Google Güncellemeleri ve 2017 SEO Teknikleri

SEO kavramı, her ne kadar geniş bir kavram olsa da Google tarafından istenilenler çokça basit ve net olmaktadır. Mühim olan, bu istekleri net bir şekilde anlamak ve sadece Google istiyor diye değil; kullanıcı için yerine getirebilmektir. Bu nedenle sizlere kafa karıştıran öneriler yerine, doğrudan Google mühendisleri ve Google blog adresleri üzerinden sunulan temel önerileri derleyeceğiz.

Ön Öneri: Başlamadan önce OzanSahin.com.tr olarak başlıca önerimi sunayım. SEO demek, en temel kullanıcıya ulaşmak demek. Artık Google algoritması sadece standart matematiksel değerlere göre hareket etmiyor. Kullanıcı deneyimini de ön plâna alıyor. Bu nedenle yapacağınız tüm işlemlerde atılacak tüm adımlarda “kullanıcıya faydalı mıyım?” Sorusunu sorarak hareket etmeniz, size gerçek başarıyı getirecektir. Aksi halde sadece maddi anlamda ve zaman konusunda kayıp yaşamaktan öteye ne yazık ki gidemezsiniz.

Yeni Nesil İçerik Sunumları

Google, bu yıl içerik konusunda yeni bir algoritma ile takip dönemi başlattığı iddiaları ile gündeme geldi. Artık bir içerik sadece özgün olmakla yeterli olmayacak. O içeriğin kullanıcı tarafından sağladığı deneyim, paylaşım oranı gibi detaylar önemli olacak. Yani, o paylaşım gerçekten işe yarıyor mu? Kullanıcı aradığını bulup, arkadaşlarına tavsiye ediyor mu? Tüm nokta bu.

Öneriye Ait Videoyu İzlemek İçin: https://youtu.be/lyiikzjg9a0

Alan Adına Göre Backlink Değeri

Eskiden .edu ve .gov gibi alan adları backlink dünyasında otoriter kabul edilirdi. Hacklink ya da benzeri yollarla bu tarz sitelerden link almak, Google botları tarafından size değer verilmesini sağlardı. Google, güncel iddialara göre artık alınan linkin uzantısına değil; sizinle olan bağına, uygunluğuna ve linkin sunum şeklinde bakacak.

Öneriye Ait Videoyu İzlemek İçin: https://youtu.be/B9x3IkU8eaw

Sosyal Medyayı Gerçekten Kullanmak

Eskiden sitenizde paylaştığınız bir içeriği herhangi bir sosyal medya sitesinde paylaşmanız, Google nezdinde bir backlink, bir sosyal medya artısı olarak görülürken; yeni iddialara göre bu durum tamamen değişiyor. Artık sadece Facebook’ta link paylaşmak yetersiz. O linklerin diğer kullanıcılara ulaşması, beğenilmesi gibi gerçekten geri dönüşüm alması gibi durumlar Google tarafında önemli olacak.

Öneriye Ait Videoyu İzlemek İçin: https://youtu.be/QbjXzxrv-no

Etiketler

Benzer Yazılar

1 thought on “Google Güncellemeleri ve 2017 SEO Teknikleri”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir