Tanıtım

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemi

iso-27001-logo

ISO 27001 Belgesi (bakınız: https://adlbelge.com/iso-27001-belgesi) aslında bilgi güvenliği yönetim sistemidir. Bu konunun gelen uzmanları bilginin bütün ticari oluşumlardaki varlığı gibi işletme açısında da çok değerli bir kaynaktır. Bundan dolayı da uygun bir şekilde korunması gerekir.

ISO 27001 belgesi bilgi güvenliği bilgiyi, fırsat ve ticari yatırımların dönüşünü maksimum bir şekilde almak, ticarette oluşacak kayıpları minimuma indirmek ve ticari açıdan sürekliliğin sağlanması için tehlike ve tehditlerden korumak için ortaya çıkmıştır.

Bilgi çeşitleri güvenliği sağlamak için gerekli bilgilerin kağıt üstüne basılarak yazılmış, elektronik bir ortamda muhafaza edilmiş, posta yollu ya da elektronik imzalı bir şekilde gönderilen ikili ilişkilerde tanıtımları yapılarak gösterilen ya da sözlü olarak anlatılan gerekli olan bütün bilgilerin olduğu uzmanlar tarafından belirtilerek hangi biçimde bir bilgi olursa olsun gerekli olan korumanın şart olduğu söylenmektedir. Uzmanlar bilgi güvenliğindeki temel unsurlardan üç tanesine dikkat çekmektedir. Bunlar bütünlük, gizlilik ve erişilebilirlik olarak sıralanmaktadır. Yani bilgi sadece erişim hakkı olan kişi ya da kişiler tarafından ulaşılabilir olması gerekmektedir.

Firmaların değerli bilgi erişim bütünlüğü ve doğruluğu temin edilmesi ve yetkili kullanıcılar tarafından ihtiyaç duyulan anlarda bilgiye erişimin garanti altında olacağı bir bilgi güvenliği temelini oluşturmaktadır. bu güvenliğin uygulama, politika, yöntem, örgütsel yapılar ve yazılım fonksiyonları gibi birbirleriyle ilgili uygun denetimlerin sağlama araçlarıyla temin edilebildiği söylenmektedir.

ISO 27001 Uluslararası Bilgi güvenliği ile ilgili yönetim sistemi belgesi almak isteyen kurumlar ISO tarafından yetkili eğitim ve danışman şirketlerine başvurulması gerekmektedir. Kendisine verilen şirket ve personel ile ilgili gerekli adaptasyonların sağlanması için gereken eğitimler alınmalı ve bunun ardından bağımsız belgelendirme kurumlarında bunu ispat ederek gerekli belgeleri almaya hak kazanabilirsiniz.

Böylece bu bilgi kurumlarının farkına vararak değerlerinin ve itibarlarının hızla yükselmesini sağlar. Ayrıca bu kazandığınız itibarı da kalıcı bir şekilde korumanıza imkan tanır. İş sürekliliği sağlanır ve beklenmedik durumlarda işlerin devam edebilmesi için gerekli olan yeterlilik kolayca sağlanır. Sistem içerisinde korunan bilgi, rakip şirketlere daha etkileyici bir izlenim kazanılmasını sağlar.

ISO 27001 belgeleri bilgilerin korunması için bu linteki gibi değerli sistem standartlarından biridir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir