Kinoa İle Hastalıklara Dur Deyin!

1429860825415

Dünyada oldukça popüler olan ve tüketilmesi açısından sofralardan eksik edilmeyen Kinoa Peru ve Bolivya’ya özgü bir bitkinin aynı adlı meyvesinden oluşan bir tohumdur.  7000 yıl öncesinden beri yaşam süren kinoa ile zayıflayanlar yerliler tarafından tüketilmekteydi. Daha sonra dünyaya yayılan ve tüketilmesi açısından her geçen gün artışa etken olan besin değerleri gıda açısından en önemli içeriğe sahip olmasıyla önem taşıyor. Kinoa 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olmasının yanı sıra uzun ömürlü olması ve sürekli olarak meyve vermesi açısından oldukça önemlidir.

 Kinoa içerdiği besin değerleri ile vücudun gerekli olan günlük ihtiyacını karşılayabilecek kadar zengin orana sahiptir. 1 kilo kilo kinoa da 10 kilo ette bulunan protein vardır. Ayrıca 20 aminoasit A, B, B2, C, D, E, K vitaminleri kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca besin lifi açısından zengin olan antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu etki yaratır ve serbest radikallere karşı savaşır. Hücrelerin korunmasına ve kan hücrelerinin üremesine faydalı olmaktadır.  Kinoa doğal içecek da bulunan besin lifi kabızlık hazımsızlık ve hemoroid gibi sorunların üstesinden gelinmesi açısından önemlidir.

Yüksek kolesterolü düşürmede ve iyi kolesterolü yükseltmede önem taşır. Yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı ile ilgili olarak etkisi bulunan Kinoa ayrıca kronik migren romatizmal hastalıklar, beyin sağlığı, zihin açıklığı enerji açısından önemli bir fayda içermektedir. Tok tutma özelliği sayesinde kilo kontrolünde de yardımcı olan Kinoa internet üzerinden satışa sunulmuş kinoa çayı ile de yeni bir tüketim imkanı sağlamaktadır.

Kinoa içecek çayı öğünlerden önce birer fincan tüketmek suretiyle kilo kontrolüne faydalı olacaktır. Yüksek kalorili olması gıda olarak tüketilmesi anında çok tüketilmemesi gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Ancak çay olarak tüketilirse günde 3 fincan yeterli olacaktır. Kinoa içerdiği kalsiyum magnezyum mineralleri sayesinde kasların ve kemiklerin güçlenmesinde etkili olabilecek önemli bir fayda sağlar. Ayrıca demir minerali sayesinde hücrelere oksijen taşınması işlevini yerine getirir. Kinoa yemeklerde çorbalarda salatalarda kullanılabilen ayrıca çay olarak da tüketilebilir. Sizlerde sitemiz üzerinden Kinoa tohumu ya da Kinoa çayı siparişi verebilir bu sayede hastalıklara da dur deme imkanı bulabilirsiniz.

1 comment

  1. Yuksel

    1 kilo kinoa da 10 kilo ette bulunan protein vardır. Yanlis bilgi bu, 100 gr etde 28gr, 100gr kinoada 4.4 gram protein vardir. Lutfen yanlis bilgi vermeyelim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir