Obezite Hesaplanması

Günümüzde başlı başına büyük bir sorun haline gelmiş olan bir hastalık türü de obezitedir. Yetişkinlerden çocuklara pek çok insanda meydana gelmektedir. Obezitenin maddi manevi her açıdan hayatımıza bizlere verdiği zararlar çok büyüktür. Peki, bu baş belası haline gelen obezite dediğimiz hastalıktan nasıl kurtulabiliriz ya da obeziteyi önlemek için neler yapabiliriz öncelikle buna bakmalıyız. Obezite bizim vücudumuzda büyük tehlikeler yaratmadan önce ondan nasıl kurtulabiliriz ve nasıl s ağlıklı şekilde kilo verebiliriz bunlara değinmeliyiz. Obezite dediğimiz kavram vücudumuzdaki yağ kütlesinin yağsız olan kütleye oranının artması ve bu oranın boyumuza oranla fazla olması durumudur. Obezite hesaplama işlemi de bu fazlalığın derecesini ölçmek adına yapılmaktadır.
6nRB2k
Erkeklerde ve kadınlarda yağ oranı tabii ki farklı şekildedir. Bu oran erkeklerde yüzde 15-18 iken kadınlarda ise 20-25 olması gerekir. İşte bu oranın erkeklerde yüzde 25’i kadınlarda da yüzde 30’u aşması durumu obeziteyi meydana getirmektedir. Bu oranların ne denli aşıldığını obezite hesaplama sayesinde görebilmekteyiz.

Obezite bir hastalık diye bahsettik. Tabi ki bir hastalık olduğuna göre tedavisi de tıbbi olarak yapılabilir. Bu tedavinin iki yöntemi bulunur. İlaç yolu ile veya ameliyat ile kurtulmak mümkün. İlaç olarak piyasada birçok bitkisel ürünler de mevcuttur fakat her ürünü kullanmak sağlıklı ve mantıklı olmayacaktır. Kullanacağımız ilaçları doktor kontrolü ile yapmamız gerekir. Ameliyat yöntemi ise 3 şekilde yapılıyor. Mide balonu, bay pass ve mide bandı. Bu müdahaleler cerrahi bir müdahaledir ve ameliyat sonlarında biraz zahmet ve komplikasyonlara açık bir durum yaşatabilmektedir. Obeziteyi neler meydana getirir bunlara değinecek olursak öncelikle hareketsiz yaşamın çok büyük etkisi vardır. Her birey düzenli şekilde egzersiz ve hareket halinde olmalıdır. Günümüzde insanlar teknoloji ile birlikte bağımlı konuma gelmiştir ve bireyler artık hareket etmez hale gelmiştir. Egzersiz yaparken ise vücudumuzun sadece bir bölümünü çalıştıran hareketler yapmamalıyız. Özellikle yürüyüşü hayatımıza mutlaka katmalı ve devamlı hale getirmeliyiz. Obezite ile mücadele etmek için öncelikle beslenme alışkanlığımızı düzene oturtmamız gerekir. Ağır ve yağlı gıdalardan uzak durmalıyız. Vücudun ihtiyacı olan kalorili ve sağlıklı gıdaları yeteri kadar ihtiyacı karşılayacak şekilde almalıyız. Dikkatli beslendiğimiz takdirde vücut ekstra yağ depolamaz ve egzersiz ile birlikte enerji ihtiyacını karşılamak için vücuduna depoladığı yağları kullanacaktır. İlaçla zayıflamayı düşünüyorsak hemen hemen her ilaçta bir yan etki bulunduğunu göz ardı etmemeliyiz. Ameliyat olmak ise zorlu bir süreçtir. Bize de birçok etkisi olacaktır. Bir uzman kontrolünde fazla hareket edip dikkatli beslenerek sağlığımızı geri kazanabiliriz. Obeziteden kaçınmak için yapmamız gereken diğer şeyler ise öncelikle zararlı alışkanlıklardan sigara alkol gibi maddelerden uzak durmalıyız. Yanlış beslenmeden uzak durmalıyız. Aşırıya kaçmayacak şekilde bol su içmeli ve egzersizi düzenli olarak yapmalıyız. Obezite birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir örneğin kas iskelet problemleri, aşırı kıllanma, solunum zorluğu, astım, karaciğer yağlanması, , felç, uyku apnesi gibi problemleri meydana getirebilir. Obeziteden kurtulmak veya önlemek için obezite hesaplama konusuna buna değinelim. Vücut kitle endeksi hesaplamak için öncelikle kişinin cinsiyeti belirlenir sonra boyu ve kilosu ölçülür. Daha sonra vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir. Bulunan bu sonuç 0-18 arasında ise kişi zayıftır.30,0-34,9 arası ise aşırı kiloludur diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir