Wordpress

WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

This section contains some shortcodes that requries the Jannah Extinsions Plugin. You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.

wordpress kategori gizleme

WordPress sitelerimizde bazı kategorilerin ana sayfada görünmesini istemeyiz.Bunun için çeşitli kodlar bulunmaktadır.Fakat bazı kişiler kodlarda düzenleme yapmaya uzaktır.Bunun için başka yollar da mevcut.Ben size hem kod ile hem de eklenti ile wordpress ana sayfada kategori gizlemeyi anlatacağım.

Ziyaretçileriniz aşırısı ise cpu kullanımında sorunlar yaşıyorsanız kod kullanmanızı tavsiye ederim.

Kod İle WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

Kod ile kategori gizlemek için öncelikle gizleyeceğimiz kategorinin İd’sini öğrenmemiz gerekiyor.Kategori İd’sini öğrenmek için wordpress sitemizi açalım ve kategoriler sekmesine girelim.İd’sini öğrenmek istediğimiz kategorinin isminin üstüne gelelim fakat bir şeye basmayalım.Bir süre sonra görselde ki gibi bir yer açılacaktır.Bu kısımdan İd’nizi öğrenebilirsiniz.

wordpress kategori gizleme

Sıra kategori gizlemeye geldi.Kullandığınız temanın index.php dosyasını açın.(WordPress index.php dosyası değil.Temanızın index.php dosyası.Bu kısıma dikkat edin.)Aşağıda ki kodu index.php dosyasının içine ekleyelim.

<?php query_posts($query_string. '&cat=-645'); ?>

Bu kodda turuncu ile yazan kısım(645) kategori İd’sidir.Siz kendi kategori İd’nizi buradaki ile değişin.Eğer birden fazla kategori gizlemek istiyorsanız araya virgül koyup kategorileri ekleyebilirsiniz.Örnek olarak

<?php query_posts($query_string. '&cat=-645, -350'); ?>

İşte bu kadar.Artık kategori ana sayfada görünmeyecek.

 

Eklenti İle WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

WordPress siteniz varsa ve belli kategorileri ana sayfada gizlemek istiyorsanız hiç bir kod kullanmadan tek bir tıklama ile bu işi halledebilirsiniz.Hemen anlatımına geçelim.

  1. Sitenizin admin panelinen Eklentiler bölümüne girerek Yeni Ekle tuşuna basın.
  2. Arama bölümüne Ultimate Category Excluder yazarak eklentiyi aratın.
  3. Ardından eklentiyi aktif edin.Ve sitenizin ayarlar kısmına girip Category Exclusion kısmına tıklatalım.
  4. Burada bütün kategoriler gelecek.İstediğimiz kategoriyi bulup Exclude from Main Page? kısmına karşılık gelen yeri işaretleyelim.wordpress kategori gizleme eklentisi
  5. İşte bu kadar artık işaretlediğiniz kategori ana sayfanızda görünmeyecek.
  6. İsterseniz diğer seçenekleri işaretleyerek kategorinizi feedlerden, arşivlerden ve arama sonuçlarından çıkarabilirsiniz.
  7. Eklentiyi admin panelinden sitenize kuramıyorsanız Buraya Tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

[button url=”#” size=”small” style=”orange”] Şunuda hatırlatayım.Ana sayfada gizlediğiniz yazılar arama motorları tarafından indexlenir. [/button]

Bu yazımda sizlere Wordpress Ana Sayfada Kategori Gizleme işlemi nasıl yapılır? sorunun cevabını vermeye çalıştım.Umarım işinize yarar.Size tavsiyem eklenti ile yapmanız.Ama karar sizin.Anlamadığınız yer olursa yorum atarak sorabilirsiniz.Şimdiden kolay gelsin.Hoşça kalın.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

3 thoughts on “WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker